How much does a meal cost in the US?


How much does a meal cost in the US? The average commercially-prepared meal, by our estimates, costs around $13. Even if you rarely spend this much money at one time when you eat out, consider frequency. Two lower-end meals for $6.50 will add up to the same price.


Is food cheap in USA?

compared to other countries, there's no other place on the planet that has cheaper food than the U.S. The 5.5% of disposable income that Americans spend on food at home is less than half the amount of income spent by Germans (11.4%), the French (13.6%), the Italians (14.4%), and less than one-third the amount of income ...


Can I live off 1500 a month in London?

There are also significant regional differences when it comes to general living expenses such as travel, food and childcare. It's thought that a single person living in London will need around £1,500 per month to cover their living expenses and just over £1,200 in Manchester.